Výstavy

Hlavní stránka / Výstavy

Gabriel Urbánek: Glass in Photography

18. května 2018 – 28. října 2018

výstavní sál ve 4. patře Domu U Černé Matky Boží, Celetná 19, Praha 1
otevřeno: úterý 10–19 hodin, středa až neděle 10–18 hodin
doprava: metro B - stanice Můstek nebo Náměstí republiky

vstupné na výstavu: plné 80,- Kč, snížené 40,- Kč
společné vstupné na expozici Český kubismus a výstavu: plné 150,- Kč, snížené 80,- Kč
 

Fotograf Gabriel Urbánek slaví nejen životní jubileum, ale také 50. výročí svého zaměstnání v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Od konce 60. let si vybudoval nezastupitelnou pozici mezi elitou českých fotografů skla. Jeho jméno figuruje mezi autory nejlepších publikací o českém skle současném i historickém.

Na jeho snímcích obdivujeme práci se světlem, smysl pro kompozici, přesné i citlivé fotografické cítění. Bez Urbánkova působení by povědomí o české sklářské tvorbě bylo o mnohé ochuzeno a ohodnocení jejích kvalit by bezpochyby nebylo tak vysoké. Výstava přináší více než 160 fotografií z let 1990 až 2018, které zachycují současné umělecké plastiky a design i historické poháry, vázy a další delikátní artefakty zhotovené mistry svého oboru.

 

„Gabriel Urbánek si uvědomuje, jak svádivé jsou optické efekty skla, nikdy jich proto nezneužívá. Zobrazuje skleněná díla tak, jak si myslí, že by si je přál vidět jejich tvůrce. Nepřekvapí ho sebesložitější zadání. Má vlastní styl, ale nijak zvlášť o něj neusiluje. Sklem se nenechává ovládat a nepoklonkuje mu,” říká Milan Hlaveš, kurátor sbírky skla UPM.

 

Přehled vzdělávacích programů pro veřejnost

Komentované prohlídky s autorem fotografií:
29. května 2018 v 18 h